luni, 13 iunie 2011
Flyleaf - All around me
My hands are searching for you...
My arms are outstretched towards you
l feel you on my fingertips...
My tongue dances behind my lips for you
This fire runs in through my being...
Burning...
I'm not used to seeing you
I'm alive, I'm alive, I'm alive
I can feel you all around me,
thickening the air I'm breathing
Holding on to what I'm feeling,
savoring this heart that's healed
My hands float up above me....
And you whisper you love me
And I begin to fade...
Into our secret place
The music makes me sway...
The angels singing say
We are alone with you...
I am alone and they are too with you
And so I cry...
The light is white...
And I see you...
I'm alive, I'm alive, I'm alive
I can feel you all around me,
thickening the air I'm breathing
Holding on to what I'm feeling,
savoring this heart that's healed
Take my hand I give it to you
Now you own me , all I am..
You said you would never leave me
I believe you, I believe...
I can feel you all around me
thickening the air I'm breathing
Holding on to what I'm feeling,
savoring thïs heart that's healed.
Sursa video: http://www.youtube.com/watch?v=xN0FFK8JSYE
Sursa versuri: http://www.versuri.ro/versuri/kljjd_flyleaf+all+around+me.html
vineri, 3 iunie 2011
O lectie dureroasa
"Un barbat a venit de la munca tarziu, obosit si nervos, gasindu-si baietelul de 5 ani asteptand la usa nerabdator.
- Tati, pot sa te intreb ceva?
- Da sigur, despre ce e vorba? a raspuns tatal
- Tati, cati bani castigi pe ora?
- Hei, dar asta nu e treaba ta. De ce ma intrebi astfel de lucruri? spuse omul nervos.
- Doar vreau sa stiu...Te rog spune-mi, cat castigi pe ora?
- Daca trebuie sa stii ...castig 50$ pe ora.
- Ah, a raspuns micutul trist, cu capul plecat. Tati, imi imprumuti te rog 25$?
Tatal s-a infuriat:
- Daca singurul motiv pentru care m-ai intrebat asta este ca sa imi ceri niste bani sa iti cumperi o jucarie prosteasca sau alte prostii, atunci du-te direct in camera ta la culcare. Gandeste-te de ce esti asa egoist. Nu lucrez din greu in fiecare zi pentru asa copilarii.
Micutul a mers in liniste in camera si a inchis usa .
Omul s-a enervat si mai tare pe intrebarile baiatului.
Cum a putut sa puna asa intrebari doar pentru a cere niste bani.
Dupa o ora, tatal s-a calmat si a inceput sa gandeasca: "Poate chiar era ceva de care chiar avea nevoie sa cumpere cu 25$ si chiar nu mi-a cerut bani des". a dus la usa baiatului si a deschis-o.
- Dormi? Dormi? a intrebat....
- Nu tati, sunt treaz, a raspuns baiatul.
- M-am gandit, poate am fost prea dur mai devreme, spuse tatal. A fost o zi lunga si m-am descarcat pe tine.
Uite aici ai 25$.
- Micutul a sarit, zambind. Multumesc tati, a strigat.
Dupa aceea a scos un pumn de bani. Omul a vazut ca baiatul avea deja bani si s-a enervat din nou.
Micutul si-a numarat incet banii si s-a uitat catre tatal sau.
- De ce vrei mai multi bani daca deja ai? a spus tatal.
- Pentru ca nu am avut destul, dar acum am, a replicat baiatul. Tati, am 50$. Pot sa cumpar o ora cu tine ???? Te rog sa vii mai repede acasa maine . Vreau sa mananc cu tine.
Tatal a fost distrus de durere. Si-a luat baiatul in brate si l-a implorat sa il ierte. "
Este doar o reamintire pentru toti ce lucreaza din greu in viata pentru familia lor.
Nu ar trebui sa lasam timpul sa treaca printre degete fara sa petrecem timp cu cei care chiar conteaza pentru noi, cei apropiati de inimile noastre.
Sa ne straduim sa daruim din timpul nostru celor pe care ii iubim. Daca azi murim, compania pentru care lucram ne va inlocui foarte usor, in cateva ore,dar familia si prietenii pe care ii lasam in urma o sa simta pierderea pentru tot restul vietii lor!
- Tati, pot sa te intreb ceva?
- Da sigur, despre ce e vorba? a raspuns tatal
- Tati, cati bani castigi pe ora?
- Hei, dar asta nu e treaba ta. De ce ma intrebi astfel de lucruri? spuse omul nervos.
- Doar vreau sa stiu...Te rog spune-mi, cat castigi pe ora?
- Daca trebuie sa stii ...castig 50$ pe ora.
- Ah, a raspuns micutul trist, cu capul plecat. Tati, imi imprumuti te rog 25$?
Tatal s-a infuriat:
- Daca singurul motiv pentru care m-ai intrebat asta este ca sa imi ceri niste bani sa iti cumperi o jucarie prosteasca sau alte prostii, atunci du-te direct in camera ta la culcare. Gandeste-te de ce esti asa egoist. Nu lucrez din greu in fiecare zi pentru asa copilarii.
Micutul a mers in liniste in camera si a inchis usa .
Omul s-a enervat si mai tare pe intrebarile baiatului.
Cum a putut sa puna asa intrebari doar pentru a cere niste bani.
Dupa o ora, tatal s-a calmat si a inceput sa gandeasca: "Poate chiar era ceva de care chiar avea nevoie sa cumpere cu 25$ si chiar nu mi-a cerut bani des". a dus la usa baiatului si a deschis-o.
- Dormi? Dormi? a intrebat....
- Nu tati, sunt treaz, a raspuns baiatul.
- M-am gandit, poate am fost prea dur mai devreme, spuse tatal. A fost o zi lunga si m-am descarcat pe tine.
Uite aici ai 25$.
- Micutul a sarit, zambind. Multumesc tati, a strigat.
Dupa aceea a scos un pumn de bani. Omul a vazut ca baiatul avea deja bani si s-a enervat din nou.
Micutul si-a numarat incet banii si s-a uitat catre tatal sau.
- De ce vrei mai multi bani daca deja ai? a spus tatal.
- Pentru ca nu am avut destul, dar acum am, a replicat baiatul. Tati, am 50$. Pot sa cumpar o ora cu tine ???? Te rog sa vii mai repede acasa maine . Vreau sa mananc cu tine.
Tatal a fost distrus de durere. Si-a luat baiatul in brate si l-a implorat sa il ierte. "
Este doar o reamintire pentru toti ce lucreaza din greu in viata pentru familia lor.
Nu ar trebui sa lasam timpul sa treaca printre degete fara sa petrecem timp cu cei care chiar conteaza pentru noi, cei apropiati de inimile noastre.
Sa ne straduim sa daruim din timpul nostru celor pe care ii iubim. Daca azi murim, compania pentru care lucram ne va inlocui foarte usor, in cateva ore,dar familia si prietenii pe care ii lasam in urma o sa simta pierderea pentru tot restul vietii lor!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
Cele mai citite articole din acest blog
-
Aceasta este una dintre cartile primite pentru recenzie de la editura All, in cadrul campaniei vALLuntar - mai multe carti, mai multe san...
-
Aceasta este cea de-a doua carte cititta pentru campania vALLuntar - mai multe carti, mai multe sanse . Stiu ca aceasta recenzie vine ch...
-
Aseara junioara mea a confectionat un bradut tare simpatic dintr-o revista mai veche, cu retete pentru pizza. Ne-am propus sa mai confectio...
-
In lista de Activitati planificate pentru vacanta de vara - 2014 , mentionam si urmatorul punct: 33. Pregatim un borcan "Ma pli...
-
Pentru astazi (data/ora) - 4 mai 2015, ora 12:18 Afara ... este inorat si picura din cand in cand. Este totusi cald. Mă gândesc ... l...
-
A trecut foaaaaarte multa vreme de cand nu am mai citit o carte. Nu este un lucru cu care ma mandresc, dar nici nu vreau sa las impresi...
-
Maria s-a gandit ca ma plictisesc groaznic si ca nu am nici o idee pentru a mai posta ceva pe acest blog, prin urmare m-a salvat cu o leaps...
-
Ca sa vad ce ma asteapta anul acesta, am citit pe nerasuflate, dintr-o revista la moda, horoscopul zodiei mele. Mai bine nu il citeam. De ce...
-
Pentru astazi (data/ora) - 6 octombrie 2013, ora 9.56 Afara ... este soare si senin, insa este frig. Prea repede a venit iarna. Mă...
-
Pentru astazi (data/ora) - 2 august 2014, ora 06:35 Afara ... Cerul este superb!!! Prevesteste zi frumoasa si calda, dar acum este rac...